AKROBACJE ORAZ POKAZY LOTNICZE, EKSPOZYCJE SAMOLOTÓW I ŚMIGŁOWCÓW

AIR

Podczas FAJERY na gości czekać będą elektryzujące podniebne akrobacje w wykonaniu asów lotnictwa oraz prezentacje wyjątkowych maszyn – zarówno na niebie, jak i na ziemi.

Mi-24 Mi-8 PZL-130 Orlik PZL SW-4 Puszczyk P-51 MUSTANG Piper L-4A Grasshopper Pipistrel Virus 912 Jak-3 Van’s RV 9 WT-9 Dynamic Boeing PT-17 Stearman Cessna 182 T 3XTrim Beechcraft B200 KingAir Diamond DA-42 An-2 Socata TB-20 Trinidad DV1 Skylark

AIR SHOW

Pokaz Łukasza Czepieli

Pilot akrobacyjny, członek narodowej kadry i grupy akrobacyjnej Żelazny, który jako pierwszy polski zawodnik startuje w prestiżowych wyścigach lotniczych organizowanych w randze mistrzostw świata – Red Bull Air Race. Podczas FAJERY wystąpi w pokazie akrobacyjnym za sterami samolotu wyścigowego Edge 540 – najmocniejszej maszyny akrobacyjnej w Polsce.

Pokaz Artura Kielaka

Członek Aeroklubu Śląskiego i Aeroklubu Barcelona. Specjalista od akrobacji wyższych. Srebrny medalista World Air Games w Dubaju z 2015 roku. Latał m.in. za sterami CAP-10, Zlina 50, Extry 300S oraz Extry 330 LC. W Katowicach zaprezentuje publiczności swoje ekstremalne akrobacje.

Pokaz Barbary Labus

Wychowanka Aeroklubu Śląskiego, która nie wyobraża sobie życia bez latania do góry nogami. Akrobacje samolotową trenuje od 2011 roku. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiała pod okiem taty, Adama Labusa, nad lotniskiem Muchowiec, z którym związana jest od dziecka. Swoje umiejętności doskonaliła także latając z mistrzami akrobacji w USA i Hiszpani. Na co dzień pracuje jako pilot korporacyjny. Podczas FAJERY zaprezentuje swój pokaz za sterami Extry 330.

Pokaz akrobacji Adama Labusa

Adam Labus to pilot akrobata i instruktor z Aeroklubu Śląskiego. Podczas FAJERY będziemy podziwiać nie tylko jego wybitne umiejętności za sterami Extry 330, ale także zobaczymy, jak sprawdził się jako nauczyciel akrobacji – w Katowicach wystąpią bowiem także jego wychowankowie – Artur Kielak i córka – Basia Labus.

Mi-24

Ciężki śmigłowiec bojowy opracowany w Związku Radzieckim. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość przewozu ośmiu żołnierzy w części transportowej. Ze względu na swój wygląd doczekał się wielu przezwisk – piloci radzieccy nazywali go m.in. „Garbusem” oraz „Krokodylem”. Przez polskich pilotów często bywa natomiast nazywany „Hokejem” ze względu na kształt belki ogonowej. Polskie śmigłowce Mi-24 znajdowały się na wyposażeniu PKW Irak oraz PKW Afganistan.
Prędkość maksymalna: 335 km/h
Zasięg: 595 km (normalny), 1125 km (z dodatkowymi zbiornikami paliwa)

P-51 MUSTANG

Amerykański jednosilnikowy myśliwiec z okresu II wojny światowej, zaprojektowany dla sił powietrznych Wielkiej Brytanii w 1940 roku. Wyposażony w potężny silnik Rolls-Royce Merlin o mocy dochodzącej do niemal 1500 koni mechanicznych, osiągał prędkości ponad 700 km/h. To sprawia, że P-51 Mustang to do dziś jeden z najszybszych samolotów o napędzie śmigłowym.
Prędkość maksymalna: 703 km/h
Zasięg: 1000-1500 km

Pokaz grupy akrobacyjnej FIREBIRDS

Grupa doświadczonych pilotów akrobacyjnych latająca na trzech typach samolotów: ZLIN 50LS SP-TRO, EXTRA 330LC SP-TLS oraz EXTRA 330SC SP-TLC. Zazwyczaj wykonują figury akrobacyjne w locie zespołowym w pełnym, trzy-samolotowym składzie.

Jakowlew Jak-52

Jakowlew Jak-52 to radziecki samolot treningowo-sportowy z 1976 roku, będący zmodernizowaną wersją Jakovleva Jak-50. Jego produkcja seryjna rozpoczęła się w 1979 roku na potrzeby Układu Warszawskiego. Jak-52 to samolot dwumiejscowy o podwoziu trójpodporowym z kołem przednim. Maszyna produkowana jest do tej pory i często pokazywana w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.
Prędkość maksymalna: 237 km/h
Zasięg: 510 km

Jak-3

Radziecki samolot myśliwski produkowany od 1944. Należy do rodziny samolotów myśliwskich, powstałych w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa i stanowi rozwinięcie konstrukcji samolotu Jak-1. Po raz pierwszy Jaki-3 zadebiutowały na wojennym froncie w czerwcu 1944 roku, kiedy to prowadzono ich wojskowe badania w okolicach Lwowa. W miarę rozwoju produkcji, samoloty Jak-3 weszły w skład uzbrojenia radzieckiego lotnictwa. Maszyny te były szczególnie użyteczne podczas walki z myśliwcami wroga, natomiast z uwagi na ograniczony zasięg, w mniejszym stopniu nadawały się do patrolowania, eskorty bombowców i innych tego typu zadań.
Prędkość maksymalna: 655 km/h
Zasięg: 670 km

Boeing PT-17 Stearman

Dwumiejscowy samolot szkolno-treningowy używany przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz marynarkę wojenną USA w latach 30. i 40. XX wieku, aż do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie tysiące samolotów tego typu trafiło na rynek cywilny, gdzie służyły jako popularne samoloty sportowe i rolnicze. W maju 2014 roku w Polsce zarejestrowano samolot Boeing Stearman o oznaczeniu SP-YWW. Model należący do prywatnego kolekcjonera jest nie tylko jedynym egzemplarzem PT-17 Kaydet w kraju, ale także najstarszym samolotem zarejestrowanym w Polskim Rejestrze Statków Powietrznych.
Prędkość maksymalna: 198 km/h
Zasięg: 800 km

Piper L-4A Grasshopper

Jednosilnikowy, dwumiejscowy górnopłat łącznikowy o konstrukcji mieszanej. Maszyna zadebiutowała w działaniach wojennych w 1942 roku podczas operacji „Torch” – lądowaniu alianckich oddziałów w Afryce Północnej. Wówczas te fabrycznie nieuzbrojone samoloty, uzbrajane były samodzielnie przez pilotów w broń piechoty. W Polsce od lat 40-tych stosowano je głównie w aeroklubach do szkolenia i treningu pilotów. Samoloty te, zwane popularnie „Kubusiami”, skasowano w większości już w latach 50-tych pod pretekstem standaryzacji sprzętu.
Prędkość maksymalna: 135 km/h
Zasięg: 300 km

Beechcraft B200 KingAir

Maszyna należy do rodziny dwusilnikowych pasażerskich samolotów produkowanych przez amerykańską firmę Beechcraft. Super King Air 200 został stworzony w odpowiedzi na popyt na samoloty większe niż produkowane wcześniej 90 i 100. Z uwagi na fakt, że B200 jest większy niż wspomniane serie, otrzymał ogon w kształcie litery „T”, co miało na celu zwiększenie powierzchni nośnej.
Prędkość maksymalna: 499 km/h
Zasięg: 3338 km

Socata TB-20 Trinidad

Prototyp samolotu TB-20 oblatano w 1980 roku. Maszyna ta otrzymała bogatą awionikę i najczęściej luksusowe wyposażenie wnętrza. Samolot posiada cztero- lub pięciomiejscowy wolnonośny dolnopłat o konstrukcji całkowicie metalowej. Wersja rozwojowa z silnikiem doładowanym oznaczona została jako TB-21 „Trinidad Turbo”.
Prędkość maksymalna: 499 km/h
Zasięg: 3338 km

Van’s RV 9

Amerykański dwumiejscowy, jednosilnikowy i niskopodwoziowy samolot. Koncepcja RV-9 różni się znacząco od innych samolotów z serii RV. Maszyna od początku została pomyślana jako dwumiejscowa, dlatego zamiast przystosowania do wykonywania podniebnych akrobacji, jest samolotem turystycznym, stabilnym w prowadzeniu i ekonomicznym.
Prędkość maksymalna: 274 km/h
Zasięg: 1650 km

Cessna 182 T

Projekt czteromiejscowego, jednosilnikowego górnopłata turystycznego Cessna 182 został opracowany w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku. Konstrukcja samolotu była oparta na długiej linii rozwojowej, sięgającej lat 30-tych. Co ciekawe, mimo że kolejne wersje niewiele różniły się od siebie, każda była przyjmowana przez zainteresowanych z dużym zadowoleniem. Świadczyła o tym wielkość produkcji zakładów – w końcu lat 50-tych dochodziła do 2500 samolotów rocznie.
Prędkość maksymalna: 269 km/h
Zasięg: 1695 km

Diamond DA-42

Diamond DA 42 to ultranowoczesna koncepcja lekkiego samolotu dwusilnikowego. Dzięki aerodynamicznej budowie zapewnia wygodne miejsce dla dwóch osób przy możliwie najmniejszych kosztach. Maszyna produkowana jest przez firmę Diamond Aircraft ze Stanów Zjednoczonych, a jej produkcja seryjna trwa od 2004 roku.
Prędkość maksymalna: 356 km/h
Zasięg: 1693 km

DV1 Skylark

Ultralekki samolot sportowy ”Skylark” został zbudowany w firmie Dova Aircraft. Jego rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na produkcję i dostawy w postaci elementów prefabrykowanych. Dodatkowo, prosta konstrukcja jego części umożliwia łatwy montaż przy użyciu minimum narzędzi. Maszyna przeznaczona jest do ekonomicznych niedzielnych przelotów.
Prędkość maksymalna: 240 km/h
Zasięg: 1200 km

Pipistrel Virus 912

Ultralekki Pipistrel Virus 912 jest szybkim, a przy tym nadzwyczaj ekonomicznym ultralekkim samolotem. Co ciekawe, jego średnie spalanie podczas użytkowania wynosi niecałe 10 litrów benzyny samochodowej PB95 na godzinę lotu! Podobnie jak szybowce wyposażony jest w hamulce aerodynamiczne, dające możliwość precyzyjnego lądowania, nawet na bardzo krótkich lądowiskach. Samolot ofertuje bezprecedensową czułość sterowania, przy zachowaniu wysokich parametrów przelotowych.
Prędkość maksymalna: 225 km/h
Zasięg: 2000 km

WT-9 Dynamic

Ultralekki, dwuosobowy, jednosilnikowy samolot rekreacyjno-turystyczny. Jest jednym z niewielu typów samolotów ultralekkich, w których klient może wybrać pomiędzy wersją ze stałym lub hydraulicznie chowanym podwoziem. Samolot dopuszczony jest tylko do lotów VFR i nie posiada instalacji odlodzeniowej. Ze względu na fakt, że nie można nim latać w każdych warunkach, jego zastosowanie do celów szybkiej komunikacji jest ograniczone do sprzyjających warunków atmosferycznych.
Prędkość maksymalna: 280 km/h
Zasięg: 1200 km

3XTrim

Polski samolot ultralekki, produkowany przez 3Xtrim Aircraft Factory w Bielsku-Białej. Drzwi do jego kabiny otwierają się do góry. Maszyna została wyposażona w balistyczny system ratunkowy. Ze względu na cichą pracę silnika samolot nazywany jest ”Bzykiem”.
Prędkość maksymalna: 185 km/h
Zasięg: 750 km

Stoisko Aeroklubu Śląskiego

Jesteście ciekawi, jak tankuje się samolot i do czego służą niezliczone przyciski w kabinie? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia stoiska Aeroklubu Śląskiego, czynnego w godzinach 12.00 – 20.00. Na miejscu będzie można porozmawiać z pilotami i zadać wszystkie nurtujące pytania dotyczące latania i samolotów.

Zaplanowane tematy:

1. Gdzie tu się wlewa benzynę? (**) – pod opieką pilotów Aeroklubu będzie można zobaczyć samolot z bliska i dowiedzieć się, co to jest trymer i czym grozi zatkanie rurki Pitota.

2. Mały samolot na dużym lotnisku – krótka opowieść, ilustrowana zdjęciami, pozwoli zobaczyć lotnisko od kuchni. Warto wiedzieć, iż mimo że bazą i ukochanym miejscem Aeroklubu jest katowicki Muchowiec, w ciągu ostatniego roku jego samoloty lądowały wielokrotnie także w Pyrzowicach, Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, a nawet w Salzburgu, Bratysławie oraz Zadarze…

3. Kurs pilotażu – jak to wygląda? Coś dla wszystkich, którzy marzą o licencji pilota, ale nie znaleźli jeszcze odwagi, żeby zapisać się na kurs. Członkowie Aeroklubu opowiedzą, jak przebiega szkolenie i pokażą filmy z tych mniej i tych bardziej udanych pierwszych, samodzielnych lądowań.

4. Zapraszamy do kokpitu (**) – oczywiście pod czujnym okiem pilotów Aeroklubu! To niepowtarzalna szansa, aby zrobić sobie zdjęcie za sterami i dowiedzieć się, do czego służy każdy z przełączników w kabinie!

5. Z wizytą na Bornholmie – przy okazji długiego majowego weekendu trzech pilotów Aeroklubu poleciało małym samolotem na bałtycką wyspę Bornholm. Podczas FAJERY zdadzą relację ze swojej polsko-duńskiej przygody i zaprezentują zdjęcia.

** Z przyczyn organizacyjnych prezentacje przy samolotach będą prowadzone w grupach 4-5 osobowych. Zainteresowane udziałem w powyższych aktywnościach osoby prosimy o jak najwcześniejsze zgłoszenie się na stoisko. W trakcie imprezy będą ustalane dodatkowe godziny prezentacji, stosownie do zainteresowania.

Pokaz Twister Aerobatics Team

Brytyjska grupa akrobatyczna, która słynie ze swoich wieczornych pokazów, podczas których oświetlone samoloty startują po zmroku, prezentując publiczności niesamowite show z użyciem pirotechniki. W ramach FAJERY przygotują dwa pokazy – dzienny i nocny w ultralekkich samolotach typu Silence Twister.

Pokaz dynamiczny zespołu akrobacyjnego PZL-130 Orlik


Zespół akrobacyjnych Polskich Sił Powietrznych. Nazwa grupy wywodzi się od samolotów turbośmigłowych PZL-130 Orlik, na których lata. Grupa powstała w 1998 roku i stacjonuje w Radomiu. Jej piloci rekrutują się z instruktorów wykonujących loty w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego. W Katowicach wykonają dynamiczny pokaz akrobacyjny.

The Flying Dragons Team

Grupa pilotów, która do latania nie potrzebuje ani lotnisk, ani hangarów, ani nawet silnika. Ich statki powietrzne mieszczą się w plecakach. Mimo że paralotniarstwo to głównie sport indywidualny, grupa The Flying Dragons Team nie raz złamała już ten stereotyp, wykonując zapierające dech pokazy. Nie inaczej będzie w Katowicach, gdzie zaprezentują publiczności idealnie zsynchronizowany układ, tworząc na niebie wyjątkową mozaikę barw.

Desant skoczków z Służb Specjalnych

Podczas FAJERY odbędzie się desant członków Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych w mundurach z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Skoczkowie wyskoczą z samolotu AN2 Wiedeńczyk , za sterami którego zasiądzie pilot Jerzy Antoniewicz.

Pokaz pilotażu wiatrakowca Xenon

Pilot Andrzej Wybraniec zaprezentuje publiczności na Muchowcu zalety wiatrakowców – ich odważną stylistykę, zaawansowaną technologię i dynamiczne właściwości lotne. Tym bardziej, że wiatrakowce to wiropłaty o niesamowitych wręcz możliwościach. Łączą w sobie cechy różnych aparatów latających, lecz nie mają wad większości z nich. Cechuje je niezwykła zwrotność i manewrowość, możliwość obrotu w miejscu o 360 stopni przy zerowej prędkości postępowej, a także krótki start i lądowanie. Maszyny posiadają również zdolność bezpiecznego lotu na niewielkiej prędkości z możliwością krótkotrwałego zatrzymania się w miejscu.

Gaszenie pożaru przez samolot gaśniczy: M-18 Dromader

Samolot został opracowany i wciąż jest produkowany przez PZL Mielec na podstawie licencji amerykańskiej firmy Rockwell. Maszyna cechuje się dużym udźwigiem użytecznym i ekonomicznością użycia. Najczęściej wykorzystywana jest do pracy w rolnictwie i w pożarnictwie (gaszenie pożarów lasów), dzięki sporemu zasięgowi oraz możliwości startu i lądowania na lotniskach o utwardzonych trawiastych pasach startowych. W Polsce najbardziej znane masowe użycie Dromaderów miało miejsce podczas gaszenia pożaru lasu koło Kuźni Raciborskiej w sierpniu 1992 roku. I to właśnie pokaz gaszenia rozpalonego ogniska samolotem M-18 Dromader zostanie zaprezentowany podczas FAJERY. Za sterami zasiądzie pilot Andrzej Brzyski.

Desant skoczków z Służb Specjalnych

Podczas FAJERY odbędzie się desant członków Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych w mundurach z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Skoczkowie wyskoczą z samolotu AN2 Wiedeńczyk, za sterami którego zasiądzie pilot Jerzy Antoniewicz.

Pokaz balonów na ogrzane powietrze

W powietrze wzniosą się również kolorowe balony na ogrzane powietrze. Widzowie będą mogli obejrzeć pokaz najnowocześniejszej balonowej floty w kraju.

EKSPOZYCJA STATYCZNA

Mi-8


Radziecki śmigłowiec wielozadaniowy. Helikopter powstał z potrzeby stworzenia maszyny, która byłaby średnim śmigłowcem transportowym z pewnymi zdolnościami bojowymi. Wykonuje zadania transportowe i poszukiwawczo-ratownicze, a uzbrojone wersje mogą wykonywać także zadania wsparcia bojowego. Śmigłowiec jest obecnie używany przez wszystkie trzy rodzaje sił zbrojnych: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne i Marynarkę Wojenną.
Prędkość maksymalna: 250 km/h
Zasięg: 450 km

PZL SW-4 Puszczyk


Polski lekki śmigłowiec wyprodukowany przez PZL Świdnik, który powstał jako następca Mi-2, produkowanego przez wiele lat w świdnickich zakładach na radzieckiej licencji. Doskonale sprawdza się jako śmigłowiec transportowy, patrolowy oraz dla potrzeb podstawowego i zaawansowanego szkolenia, które na tej maszynie można prowadzić zarówno w dzień, jak i w nocy.
Prędkość maksymalna: 260 km/h
Zasięg: 790 km

REKONSTRUKCJE HISTORYCZNE

Pokazy grup rekonstrukcyjnych

Podczas wydarzenia odbędą się pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznej wojsk amerykańskich, brytyjskich oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (3 Dywizja Strzelców Karpackich, 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego i Pułk 4 Pancerny Skorpion) z okresu II wojny światowej. Goście będą mogli także podziwiać prawie setkę pojazdów, takich jak: Panther V, Willys MB, czy Harley Davidson WLA. Wielą atrakcją będą z pewnością pokazy dynamiczne: inscenizacja bitwy z udziałem Wojsk Powietrzno-Desantowych, epizod z operacji Market Garden oraz inscenizacja bitwy z udziałem 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Retro sky team

Przygoda grupy z rekonstrukcjami historycznymi rozpoczęła się w 2009 roku, gdy jej członkowie spontanicznie postanowili przemalować samolot typu Zlin 226, tak aby przypominał samolot niemieckiego Luftwaffe – Messerschmitt Bf 109. Obecnie w swoich pokazach używają pięciu maszyn, w których odtwarzają powietrzne bitwy oraz wykonują przeloty w towarzystwie efektów pirotechnicznych imitujących bombardowanie.

Pterodactyl flights

Czeski zespół to mistrzowie realistycznych rekonstrukcji. Umożliwiają widzom podziwianie w powietrzu historycznych maszyn, takich jak: Sopwith 1½ Strutter, SE-5a, Fokker E-III i Piper L-4 H podczas prawdziwych przelotów.

Lotnictwo, motoryzacja i fajerwerki! Pierwsza taka impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje śmigłowców i samolotów, szybkie samochody oraz efektowne pokazy pirotechniczne na finał! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 90-lecie lotniska Katowice-Muchowiec!