AKROBACJE ORAZ POKAZY LOTNICZE, EKSPOZYCJE SAMOLOTÓW I ŚMIGŁOWCÓW

AIR

Podczas FAJERY na gości czekać będą elektryzujące podniebne akrobacje w wykonaniu asów lotnictwa oraz prezentacje wyjątkowych maszyn – zarówno na niebie, jak i na ziemi.

F-16 Lockheed C-130 Hercules Mi-24 Mi-8 Mi-2 PZL W-3 Sokół PZL-130 Orlik PZL SW-4 Puszczyk P-51 MUSTANG Piper L-4A Grasshopper

AIR SHOW

Pokaz Łukasza Czepieli


Pilot akrobacyjny, członek narodowej kadry i grupy akrobacyjnej Żelazny, który jako pierwszy polski zawodnik startuje w prestiżowych wyścigach lotniczych organizowanych w randze mistrzostw świata – Red Bull Air Race. Podczas FAJERY wystąpi w pokazie akrobacyjnym za sterami samolotu wyścigowego Edge 540 – najmocniejszej maszyny akrobacyjnej w Polsce.

Pokaz Artura Kielaka


Członek Aeroklubu Śląskiego i Aeroklubu Barcelona. Specjalista od akrobacji wyższych. Srebrny medalista World Air Games w Dubaju z 2015 roku. Latał m.in. za sterami CAP-10, Zlina 50, Extry 300S oraz Extry 330 LC. W Katowicach zaprezentuje publiczności swoje ekstremalne akrobacje.

Pokaz F-16


Samolot, którego nie trzeba przedstawiać nikomu. Od 2006 roku używany jest przez polską armię, nierzadko występując w naszym kraju pod nazwą Jastrząb. F-16 to wielozadaniowy samolot myśliwski, będący zarazem najpopularniejszym samolotem bojowym na świecie. Do użytku wprowadzonych zostało sześć podstawowych wersji maszyny. W Katowicach odbędzie się pokaz dwóch samolotów F-16.
Prędkość maksymalna: 2300 km/h
Zasięg: 3200 km (4220 km z dodatkowymi zbiornikami)

Pokaz Lockheed C-130 Hercules


Amerykański średni czterosilnikowy wojskowy samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym. Wykorzystywany jest głównie do transportu towarów i osób, także rannych, na średnich odległościach – zwłaszcza, że może lądować na nieutwardzonych pasach startowych. Lotnictwo polskie jest w posiadaniu maszyn typu C-130E Hercules od 2009 roku.
Prędkość maksymalna: 610 km/h
Zasięg: 3800 km

P-51 MUSTANG


Amerykański jednosilnikowy myśliwiec z okresu II wojny światowej, zaprojektowany dla sił powietrznych Wielkiej Brytanii w 1940 roku. Wyposażony w potężny silnik Rolls-Royce Merlin o mocy dochodzącej do niemal 1500 koni mechanicznych, osiągał prędkości ponad 700 km/h. To sprawia, że P-51 Mustang to do dziś jeden z najszybszych samolotów o napędzie śmigłowym.
Prędkość maksymalna: 703 km/h
Zasięg: 1000-1500 km

Pokaz grupy akrobacyjnej FIREBIRDS


Grupa doświadczonych pilotów akrobacyjnych latająca na trzech typach samolotów: ZLIN 50LS SP-TRO, EXTRA 330LC SP-TLS oraz EXTRA 330SC SP-TLC. Zazwyczaj wykonują figury akrobacyjne w locie zespołowym w pełnym, trzy-samolotowym składzie.

Pokaz Twister Aerobatics Team

Brytyjska grupa akrobatyczna, która słynie ze swoich wieczornych pokazów, podczas których oświetlone samoloty startują po zmroku, prezentując publiczności niesamowite show z użyciem pirotechniki. W ramach FAJERY przygotują dwa pokazy – dzienny i nocny w ultralekkich samolotach typu Silence Twister.

Pokaz dynamiczny zespołu akrobacyjnego PZL-130 Orlik


Zespół akrobacyjnych Polskich Sił Powietrznych. Nazwa grupy wywodzi się od samolotów turbośmigłowych PZL-130 Orlik, na których lata. Grupa powstała w 1998 roku i stacjonuje w Radomiu. Jej piloci rekrutują się z instruktorów wykonujących loty w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego. W Katowicach wykonają dynamiczny pokaz akrobacyjny.

Pokaz Grupy Falco

Niemałe emocje czekać będą na zebranych gości podczas pokazu Grupy Falco. Doświadczeni piloci motoparalotniowi zaprezentują pokaz wyścigowy na motolotniach między pylonami. Zawodnicy grupy, którzy zdobyli w sumie 15 medali na Mistrzostwach Świata i Europy, stanowią gwarancję przygotowania niezapomnianego widowiska.

Pokaz balonów na ogrzane powietrze

W powietrze wzniosą się również kolorowe balony na ogrzane powietrze. Widzowie będą mogli obejrzeć pokaz najnowocześniejszej balonowej floty w kraju.

EKSPOZYCJA STATYCZNA

Mi-24


Ciężki śmigłowiec bojowy opracowany w Związku Radzieckim. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość przewozu ośmiu żołnierzy w części transportowej. Ze względu na swój wygląd doczekał się wielu przezwisk – piloci radzieccy nazywali go m.in. „Garbusem” oraz „Krokodylem”. Przez polskich pilotów często bywa natomiast nazywany „Hokejem” ze względu na kształt belki ogonowej. Polskie śmigłowce Mi-24 znajdowały się na wyposażeniu PKW Irak oraz PKW Afganistan.
Prędkość maksymalna: 335 km/h
Zasięg: 595 km (normalny), 1125 km (z dodatkowymi zbiornikami paliwa)

Mi-8


Radziecki śmigłowiec wielozadaniowy. Helikopter powstał z potrzeby stworzenia maszyny, która byłaby średnim śmigłowcem transportowym z pewnymi zdolnościami bojowymi. Wykonuje zadania transportowe i poszukiwawczo-ratownicze, a uzbrojone wersje mogą wykonywać także zadania wsparcia bojowego. Śmigłowiec jest obecnie używany przez wszystkie trzy rodzaje sił zbrojnych: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne i Marynarkę Wojenną.
Prędkość maksymalna: 250 km/h
Zasięg: 450 km

Mi-2


Średni wielozadaniowy śmigłowiec zaprojektowany w Związku Radzieckim, jako następca Mi-1. Co ciekawe, nigdy nie był produkowany seryjnie w ZSRR. W wyniku rozmów pomiędzy Polską a ZSRR rozpoczęto produkcję tych śmigłowców w WSK Świdnik. Niektóre maszyny posiadały również warianty wojskowe, mimo że początkowo śmigłowce te były przeznaczone jedynie do zadań cywilnych.
Prędkość maksymalna: 210 km/h
Zasięg: ok. 270 km, ok. 600 km (z dodatkowymi zbiornikami)

PZL W-3 Sokół

Wielozadaniowy śmigłowiec konstrukcji polskiej wyprodukowany przez PZL Świdnik. Może zabrać na pokład 10 w pełni wyposażonych żołnierzy. W naszym kraju wykorzystywany przez Marynarkę Wojskową, Siły Powietrzne oraz Wojska Lądowe. Maszyny te używane były przez Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku.
Prędkość maksymalna: 260 km/h
Zasięg: 734 km

PZL SW-4 Puszczyk


Polski lekki śmigłowiec wyprodukowany przez PZL Świdnik, który powstał jako następca Mi-2, produkowanego przez wiele lat w świdnickich zakładach na radzieckiej licencji. Doskonale sprawdza się jako śmigłowiec transportowy, patrolowy oraz dla potrzeb podstawowego i zaawansowanego szkolenia, które na tej maszynie można prowadzić zarówno w dzień, jak i w nocy.
Prędkość maksymalna: 260 km/h
Zasięg: 790 km

Piper L-4A Grasshopper

Jednosilnikowy, dwumiejscowy górnopłat łącznikowy o konstrukcji mieszanej. Maszyna zadebiutowała w działaniach wojennych w 1942 roku podczas operacji „Torch” – lądowaniu alianckich oddziałów w Afryce Północnej. Wówczas te fabrycznie nieuzbrojone samoloty, uzbrajane były samodzielnie przez pilotów w broń piechoty. W Polsce od lat 40-tych stosowano je głównie w aeroklubach do szkolenia i treningu pilotów. Samoloty te, zwane popularnie „Kubusiami”, skasowano w większości już w latach 50-tych pod pretekstem standaryzacji sprzętu.
Prędkość maksymalna: 135 km/h
Zasięg: 300 km

REKONSTRUKCJE HISTORYCZNE

Pokazy grup rekonstrukcyjnych

Podczas wydarzenia odbędą się pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznej wojsk amerykańskich, brytyjskich oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (3 Dywizja Strzelców Karpackich, 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego i Pułk 4 Pancerny Skorpion) z okresu II wojny światowej. Goście będą mogli także podziwiać prawie setkę pojazdów, takich jak: Panther V, Willys MB, czy Harley Davidson WLA. Wielą atrakcją będą z pewnością pokazy dynamiczne: inscenizacja bitwy z udziałem Wojsk Powietrzno-Desantowych, epizod z operacji Market Garden oraz inscenizacja bitwy z udziałem 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Retro sky team

Przygoda grupy z rekonstrukcjami historycznymi rozpoczęła się w 2009 roku, gdy jej członkowie spontanicznie postanowili przemalować samolot typu Zlin 226, tak aby przypominał samolot niemieckiego Luftwaffe – Messerschmitt Bf 109. Obecnie w swoich pokazach używają pięciu maszyn, w których odtwarzają powietrzne bitwy oraz wykonują przeloty w towarzystwie efektów pirotechnicznych imitujących bombardowanie.

Pterodactyl flight

Czeski zespół to mistrzowie realistycznych rekonstrukcji. Umożliwiają widzom podziwianie w powietrzu historycznych maszyn, takich jak: Sopwith 1½ Strutter, SE-5a, Fokker E-III i Piper L-4 H podczas prawdziwych przelotów.

Lotnictwo, motoryzacja i fajerwerki! Pierwsza taka impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, odrzutowce wojskowe, statyczne ekspozycje śmigłowców i samolotów, szybkie samochody oraz efektowne pokazy pirotechniczne na finał! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 90-lecie lotniska Katowice-Muchowiec!