Akrobacje sportowe i pokazy

Chance Vought F4U-4 “Corsair” Nr rej. OE-EAS

Corsair F4U-4 z kolekcji Flying Bulls to wyjątkowo wymagający samolot: każdą godzinę lotu poprzedza około 40 godzin prac konserwacyjnych. Zużycie paliwa wynosi średnio 400 litrów na godzinę, a przy starcie ilość ta wzrasta nawet trzykrotnie.

Samolot jest w pełni przystosowany do wykonywania akrobacji lotniczych, jednak ze względu na wiek  liczba odbywanych nim lotów jest mocno ograniczana. Mimo zachowawczego traktowania przy ostrych zwrotach maszyna często znosi przeciążenia dochodzące do 4,5 g.

Ponadto Corsair rzadko osiąga maksymalną prędkość wynoszącą 750 km/h, aby ograniczyć zużycie silnika do minimum.

Corsair należący do Flying Bulls ma wyjątkowo ciekawą historię: był jednym z około 12 500 wyprodukowanych modeli, które dostarczono marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych w 1945 roku, jednak nigdy nie wkroczył do akcji. Kilka lat później został przetransportowany do Hondurasu w Ameryce Łacińskiej, gdzie aktywnie służył aż do 1965 roku. Następnie kupił go teksański milioner, który poddał go remontowi generalnemu w USA. W następnych latach właściciel odbywał nim loty, jednak dość nieregularnie. W 1990 roku sprzedał maszynę Sigiemu Angererowi, byłemu kapitanowi Flying Bulls, który w tamtym czasie z zamiłowania szukał dobrych, zabytkowych samolotów i dzięki cierpliwości i zdolnościom negocjacyjnym zdołał dobić targu z milionerem. Angerer sprowadził Corsaira do Austrii – częściowo na pokładzie statku, a częściowo pilotując samodzielnie – i na miejscu zdobył zgodę na odbywanie lotów.

Samolot jest wyposażony w 18-cylindrowy silnik Pratt & Whitney R2800 CB-3 Double Wasp o pojemności 46 litrów, który generuje moc 2 400 koni mechanicznych. Zawartość oleju w silniku wynosi 95 litrów. Jedną z cech maszyny, którą z łatwością wyłapują nawet osoby nie do końca zainteresowane lotnictwem, a Sigi Angerer sam uwielbia się przechwalać, jest odgłos silnika: gardłowy i chrapliwy, a jednocześnie uspokajający.

Renowacja wymagała sporo czasu i wysiłku. Na szczęście oryginalne oprzyrządowanie samolotu zachowało się w dobrym stanie; jedynymi nowymi częściami są nowoczesne aparaty nawigacyjne (ILS, DMS, GPS). W późniejszym okresie dodano także drugi fotel.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych wykorzystywała samoloty typu Corsair głównie na swoich lotniskowcach. W celu lepszego wykorzystania ciasnej przestrzeni panele skrzydeł składają się. Podczas II wojny światowej Corsairy zestrzeliły łącznie 2 140 wrogich samolotów, jednocześnie tracąc tylko 189 maszyn z własnej floty. Zasłużyły się nawet podczas wojny w Korei – jeden z pilotów zasiadających za sterami Corsaira zdołał zestrzelić rosyjski samolot odrzutowy.

Misje Flying Bulls z wykorzystaniem Corsaira są zdecydowanie spokojniejsze. Maszyna stanowi jedną z największych atrakcji w Hangarze-7 zlokalizowanym na lotnisku w Salzburgu, a pokazy powietrzne z jej udziałem zawsze stanowią spektakularne wydarzenie.

Numer rejestracyjny

OE-EAS

Numer seryjny

96995

Producent

Chance Vought

Rok produkcji

1945

Typ silnika

Pratt & Whitney R 2800 CB-3

Pojemność skokowa

ok. 46 l

Moc silnika

2 400 KM

Prędkość max.

750 km/h (405 kts)

Prędkość przelotowa

430 km/h (230 kts)

Max. długość lotu

6 h

Zużycie paliwa

ok. 300 l/h

Zasięg

880 nm / 1 630 km

Pułap praktyczny

12 500 m

Rozpiętość skrzydeł

12,5 m

Długość

10,2 m

Wysokość

3,2 m

Masa własna

4 400 kg

Maksymalna waga startowa

5 215 kg

Liczba miejsc

1 pilot

Lotnictwo i rekonstrukcje historyczne! Wyjątkowa impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje sprzętu z okresu I i II wojny światowej oraz rekonstrukcje bitew, w tym tych z okresu Powstań Śląskich na 100-lecie wydarzenia! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 100-lecie Powstań Śląskich!