O co chodzi w pokazie F-16 z „Close Air Support”?

F-16 jest jednym z najnowszych i najlepiej uzbrojonych samolotów w naszych Siłach Zbrojnych. Jest to samolot myśliwski, ale dzięki zaawansowanej technologii i szerokiemu wachlarzowi uzbrojenia, jest również platformą, która w bardzo skuteczny sposób zapewnia bezpośrednie wsparcie lotnicze pododdziałom lądowym.

Close Air Support, czyli bezpośrednie wsparcie lotnictwa polega na rażeniu celów naziemnych (lub nawodnych), znajdujących się w bliskiej odległości sił własnych. Wymaga to precyzyjnej integracji wspierających statków powietrznych z manewrem i ogniem prowadzonym przez siły naziemne.

Dlaczego bezpośrednie wsparcie lotnictwa w wielu sytuacjach jest najlepszym sposobem wsparcia wojsk własnych? – Ponieważ prędkość, zasięg i manewrowość statków powietrznych pozwala im atakować cele, których inne elementy wsparcia nie są w stanie efektywnie razić.

Naprowadzanie statków powietrznych (a w szczególności odrzutowców) na cele naziemne jest trudnym zadaniem, głównie dlatego że samoloty te poruszają się z bardzo duża prędkością, dlatego też nawigator naprowadzania lotnictwa na cele naziemne – JTAC musi być specjalistą w tej jakże odpowiedzialnej profesji. Jego zadanie polega na naprowadzaniu samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych i ognia artylerii lądowej oraz kontrolowanie ruchu w przestrzeni powietrznej w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo działającym w danym rejonie wojskom własnym.

Ponieważ praca JTAC-a wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, tak ważne jest, by specjalistów w tej dziedzinie szkolić na najwyższym poziomie Jest to proces ciągły i pracochłonny. Aby móc zapewnić ciągły rozwój i podtrzymać wymagane kwalifikacje, proces szkolenia wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony szkolonych.

Żołnierze muszą doskonale orientować się w terenie, znać język angielski, nomenklatur lotniczą oraz lotnicze uzbrojenie. Muszą również mieć przynajmniej roczne doświadczenie w służbie w pododdziałach specjalnych lub rozpoznawczych oraz pozytywnie zaliczyć kursy przygotowawcze i selekcyjne.

Podczas szkolenia kandydaci na JTAC-ów biorą udział w kursie, podczas którego początkowo przez 4 tygodnie uczą się teorii, a następnie przez kolejne 4 biorą udział w zajęciach praktycznych. Podczas nich współpracują z pilotami samolotów Su-22, Mig-29, F-16, TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik oraz śmigłowcami Mi-2, Mi-17, Mi-24, SW-4 i W-3 Sokół. Aby jak najlepiej odwzorować prawdziwe pole walki, podczas wspomnianych ćwiczeń wykorzystywana jest amunicja bojowa.

Lotnictwo i rekonstrukcje historyczne! Wyjątkowa impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje sprzętu z okresu I i II wojny światowej oraz rekonstrukcje bitew, w tym tych z okresu Powstań Śląskich na 100-lecie wydarzenia! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 100-lecie Powstań Śląskich!