Akrobacje sportowe i pokazy

F-16

Tegoroczną FAJERĘ otworzy przelot pary myśliwców F-16! Najnowocześniejsze w polskiej armii samoloty wielozadaniowe przylecą z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Krzesiny. Podczas pokazu piloci przeprowadzą m.in. symulowany atak na cel znajdujący się na ziemi, na który będą naprowadzani m.in. przez operatorów jednostki specjalnej AGAT!

Na wyposażeniu Sił Powietrznych jest 48 samolotów F-16, w tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. Pierwsze egzemplarze „Jastrzębi” pojawiły się w polskiej armii w 2006 r. Samoloty przypisane są do 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.  


Rozmowa z ppłk. Piotrem Próchniakiem, pilotem F-16

Na jakiej wysokości nad lotniskiem w Muchowcu odbędzie się przelot i z jaką prędkością?
Planujemy przelot na wysokości 450 – 500 stóp (około 150 m), to standard dla lotu koszącego. Prędkość prawdopodobnie około 450-500 węzłów (830-920 km/h – przyp.red).

Użyjecie dopalacza, wystrzelicie flary?
Jeszcze nie wiemy, decyzję podejmiemy nad lotniskiem. Z uwagi na ryzyko pożarowe flary mogą być wystrzeliwane powyżej wysokości 5 000 stóp (1 500 m – przyp. red.).

Proszę opowiedzieć jak będzie wyglądał Wasz lot podczas FAJERY?
Przelecimy dwa razy i spróbujemy zaprezentować tzw. CAS (Close Air Support), czyli misję bezpośredniego wsparcia lotniczego dla jednostek na ziemi. Taktyka jest następująca: dwa samoloty krążą nad wybranym punktem, a następnie wykonują atak lecąc pod kątem około 10 – 20 stopni, wyprowadzenie z ataku, wysokość minimalna 500 stóp. Cały pokaz potrwa około 15 minut.

W tym roku na FAJERZE zobaczymy wspaniałą kolekcję samolotów historycznych z okresu II wojny światowej. Czy chciałby pan móc zasiąść za sterami któregoś z nich?
Na pewno bym chciał (śmiech), ale obawiam się, że jest to niemożliwe do spełnienia. Fajnie byłoby też porozmawiać z pilotami, którzy podczas wojny latali na tych maszynach i zapytać ich, jak się je wtedy pilotowało oraz jak wyglądała walka.  

Lotnictwo i rekonstrukcje historyczne! Wyjątkowa impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje sprzętu z okresu I i II wojny światowej oraz rekonstrukcje bitew, w tym tych z okresu Powstań Śląskich na 100-lecie wydarzenia! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 100-lecie Powstań Śląskich!