Akrobacje sportowe i pokazy

Grupa Firebirds

Grupa doświadczonych pilotów akrobacyjnych, w skład której wchodzą: Adam Labus, Sebastian Nowicki i Łukasz Świderski. Zazwyczaj wykonują figury akrobacyjne w locie zespołowym w pełnym, trzy-samolotowym składzie.


Jak zaczęła się historia grupy Firebirds?
Sebastian Nowicki, Firebirds: Początki naszej grupy sięgają 2011 roku, kiedy braliśmy udział w szkoleniach z akrobacji lotniczej w USA. W latach 2011-2013 wyjechały tam dwie grupy. W Tutima Academy of Aviation Safety mieliśmy okazję zacząć wspólnie trenować, co trwa do dziś.

Jak wyglądają Wasze treningi? Jak często się spotykacie, żeby trenować?
Trenujemy, kiedy tylko możemy, ale to i tak zdecydowanie za rzadko. 😊 Są dwa rodzaje treningów, które przeprowadzamy. Pierwszy polega na ćwiczeniu nowych figur. Przed takim treningiem rozrysowujemy sobie, jak ma to wyglądać. Następnie w powietrze wznoszą się dwa samoloty, a trzeci z pilotów jest obserwatorem, który sprawdza, czy wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Drugi rodzaj treningu to wykonanie całego programu. Wtedy ćwiczymy w powietrzu wszystkie figury i latamy już trzema samolotami.

Jakie są Wasze ulubione figury akrobacji lotniczej?
Nie mamy jednej ulubionej figury. Są takie, które uważamy za łatwiejsze i takie, które wymagają od nas zdecydowanie więcej treningów. Teraz ćwiczymy nowe figury, które wciąż są tajemnicą, ale będzie można je zobaczyć m.in. na FAJERZE.

Ile godzin treningów potrzeba, aby móc samodzielnie usiąść za sterami samolotu akrobacyjnego?
Trening akrobacji lotniczej może rozpocząć właściwie każdy, kto posiada samolotową licencję turystyczną, czyli spędził w powietrzu ok. 40-50 godzin. Liczba godzin, którą trzeba poświęcić na naukę akrobacji, jest bardzo indywidualna. Jednym przychodzi to z łatwością, inni muszą spędzić nad tym dużo więcej czasu. Ja zawsze przyrównuję to do jazdy samochodem – niektórzy wsiadają za kółko i mają dużą swobodę prowadzenia pojazdu, a inni muszą powtarzać wszystko po kilkadziesiąt razy. Tak jest też z akrobacją lotniczą.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc zacząć trening akrobacji lotniczej? Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?
Nie ma żadnych ograniczeń prawnych, potrzebna jest jedynie licencja lotnicza. Obecnie sami planujemy otwarcie ośrodka szkoleniowego akrobacji lotniczej na Muchowcu, a jeśli będzie zainteresowanie, nie wykluczamy również odwiedzania innych lotnisk.

Rok temu zaczęliście latać akrobacje z Łukaszem Czepielą – czy w tym sezonie będziecie kontynuowali wspólne pokazy?
W ubiegłym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie akrobacji lotniczych zarówno z Łukaszem Czepielą, jak i Arturem Kielakiem. Były to jednorazowe współprace. Obecnie nie mamy w planach zmian w strukturze naszej grupy, nie wykluczamy jednak, że uda się nam ponownie wspólnie wznieść w powietrze.

Czym na co dzień zajmują się członkowie grupy?
Dwóch z nas związanych jest na co dzień z lotnictwem – ja jestem pilotem w linii lotniczej, a Adam Labus – nasz lider – jest pilotem prywatnych samolotów. Łukasz Świderski prowadzi natomiast własny biznes.

Czy szykujecie coś specjalnego na Fajerę?
Na FAJERZE zaprezentujemy nasz standardowy program, ale tak jak wspominałem, wzbogacimy go o kilka nowych figur.

Model

EXTRA 330 LC

Producent

EXTRA Flugzeugproduktions - und Vertriebs - GmbH

Kraj produkcji

Niemcy

Rok produkcji

2009

Producent silnika

Lycoming

Typ silnika

Lycoming AEIO-580-B1A

Moc silnika

315 KM

Prędkość max.

400 km/h

Zużycie paliwa

w locie akrobacyjnym ok. 100 l / 1h

Zasięg

ok. 800 km

Pułap praktyczny

ok. 4500 m

Rozpiętość skrzydeł

8 m

Długość

7,12 m

Wysokość

2,62 m

Masa własna

660 kg

Liczba miejsc

1 pilot / 1 pasażer

Model

EXTRA 330 SC

Producent

EXTRA Flugzeugproduktions - und Vertriebs - GmbH

Kraj produkcji

Niemcy

Rok produkcji

2012

Producent silnika

Lycoming

Typ silnika

Lycoming AEIO-580-B1A

Moc silnika

315 KM

Prędkość max.

400 km/h

Zużycie paliwa

w locie akrobacyjnym ok. 100 l / 1h

Zasięg

ok. 800 km

Pułap praktyczny

ok. 4500 m

Rozpiętość skrzydeł

7,50 m

Długość

6,70 m

Wysokość

2,62 m

Masa własna

660 kg

Liczba miejsc

1 pilot

Lotnictwo i rekonstrukcje historyczne! Wyjątkowa impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje sprzętu z okresu I i II wojny światowej oraz rekonstrukcje bitew, w tym tych z okresu Powstań Śląskich na 100-lecie wydarzenia! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 100-lecie Powstań Śląskich!