Akrobacje sportowe i pokazy

North American B-25J “MITCHELL” Nr rej. N6123C

Błyszczący, srebrny Mitchell w stylu retro stanowi główną atrakcję nawet tak cennej kolekcji jak ta należąca do Flying Bulls. Samolot zbudowano w 1945 roku w Kansas City i tak jak model Corsair miał to szczęście, że nigdy nie brał udziału w żadnej wojnie. Zamiast tego służył jako elektroniczna platforma testowa. W późniejszym czasie wylądował na terenie Davis Air Force Base w stanie Arizona, która pełni funkcję lotniczego cmentarzyska, gdzie został odpowiednio zakonserwowany. Najwyraźniej dobrze go tam traktowano, ponieważ w latach 70. pewna firma świadcząca usługi strażackie zakupiła go do gaszenia pożarów z powietrza. Jednak ostatecznie Mitchell nigdy nie został wykorzystany w tym celu.

Następnie do gry weszli miłośnicy samolotów: w latach 80. Mitchell przeszedł w ręce klubu lotniczego z Kansas City, który nadał mu nową nazwę – Fairfax Ghost. Członkowie klubu zasiadali za jego sterami aż do 1994 roku, kiedy to odkrył go i po burzliwych negocjacjach zakupił Sigi Angerer, były kapitan Flying Bulls. Ich kolekcja obejmowała już takie modele jak Corsair, T-28B oraz Grumman Widgeon, a B-25 miał stanowić – przynajmniej na jakiś czas – jej najważniejszy element.

Mitchell wymagał sporo pracy, ponieważ jego stan nie był najlepszy. W pierwszej kolejności przeprowadzono remont generalny w USA: samolot został odrestaurowany i przekształcony na wersję cywilną z wygodnym wnętrzem. Prace ukończono przed nadejściem września 1997 roku i Mitchell był gotowy do odbycia lotu nad Północnym Atlantykiem i lądowania w Europie. Na początku 2001 roku, maszynę przeniesiono na lotnisko w Salzburgu. Obecnie Mitchell prezentuje się wyjątkowo dobrze zarówno w roli modela do zdjęć w Hangarze-7, jak i uczestnika licznych pokazów powietrznych, w których startuje.

Numer rejestracyjny

N6123C

Numer seryjny

44-86893A

Producent

North American Aviation inc.

Rok produkcji

1945

Typ silnika

2 x Wright Cyclone R 2600-35

Pojemność skokowa

ok. 43 l

Moc silnika

2 x 1 300 KM

Prędkość przelotowa

390 km/h (210 kts)

Max. długość lotu

ok. 10 h

Zużycie paliwa

ok. 450 l/h

Zasięg

1 170 nm / 2 170 km

Pułap praktyczny

7 380 m

Rozpiętość skrzydeł

20,6 m

Długość

16,3 m

Wysokość

5 m

Masa własna

8 660 kg

Maksymalna waga startowa

15 420 kg

Liczba miejsc

2 pilotów / 5 pasażerów

Lotnictwo i rekonstrukcje historyczne! Wyjątkowa impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje sprzętu z okresu I i II wojny światowej oraz rekonstrukcje bitew, w tym tych z okresu Powstań Śląskich na 100-lecie wydarzenia! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 100-lecie Powstań Śląskich!