Akrobacje sportowe i pokazy

North American T-28B Trojan Nr rej. OE-ESA

North American T-28B został skonstruowany w 1954 roku i doskonale nadaje się do wykonywania akrobacji lotniczych. W 1965 roku służył jako samolot treningowy amerykańskiej marynarki wojennej w Waszyngtonie. Następnie został sprzedany prywatnemu właścicielowi z Teksasu, który go wyremontował. W połowie lat 80. T-28B został wyśledzony przez Sigiego Angerera, który w późniejszym okresie został kapitanem Flying Bulls. W tamtym czasie przebywał w Oklahoma City, szukając sprawnego samolotu tego typu i po zaciekłych negocjacjach udało mu się zakupić maszynę. Aby przygotować ją do transportu morskiego do Europy, Angerer musiał dolecieć nią do Chino w Kalifornii, gdzie po zdemontowaniu została załadowana do 12-metrowego kontenera. Następnie przetransportowano ją do ciężarówką do portu Galvestone w Teksasie i stamtąd popłynęła statkiem do Hamburga.

Po dotarciu do Europy samolot zabrano do siedziby firmy Jet Aviation w Bazylei w Szwajcarii, gdzie został ponownie złożony. Choć T-28B był wciąż zarejestrowany w USA, poleciał do swojego nowego domu w Innsbrucku. Wiosną 1988 roku został wprowadzony do austriackiego rejestru statków powietrznych i od 2001 roku stacjonuje w Salzburgu.

T-28B był pierwszym nabytkiem, który dał początek niezwykłej kolekcji sprawnych samolotów historycznych. Tak jak pozostałe maszyny Flying Bulls można go zobaczyć w Hangarze-7 na lotnisku w Salzburgu – oraz oczywiście w powietrzu podczas największych pokazów lotniczych.

Od lata 2016 roku T-28B może pochwalić się zupełnie nowym wyglądem. Na przestrzeni ostatnich kilku lat został całkowicie odrestaurowany dzięki niezwykle skrupulatnej pracy techników Flying Bulls. Szczególnie w oczy rzuca się ciemnooliwkowa barwa oraz napis „NAVY” umieszczony na boku dawnego wojskowego samolotu. Teraz wyjątkowo atrakcyjny wizualnie model ponownie podbija przestworza!

Numer rejestracyjny

OE-ESA

Numer seryjny

138179

Producent

North American Aviation Inc.

Rok produkcji

1954

Typ silnika

Curtiss Wright R 1820-86B

Pojemność skokowa

ok. 30 l

Moc silnika

1 425 KM

Prędkość max.

630 km/h (340 kts)

Prędkość przelotowa

400 km/h (215 kts)

Max. długość lotu

7 h

Zużycie paliwa

ok. 170 l/h

Zasięg

900 nm / 1 670 km

Pułap praktyczny

11 890 m

Rozpiętość skrzydeł

12,3 m

Długość

10 m

Wysokość

3,9 m

Masa własna

3 165 kg

Maksymalna waga startowa

3 900 kg

Liczba miejsc

1 pilot / 1 pasażer

Lotnictwo i rekonstrukcje historyczne! Wyjątkowa impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje sprzętu z okresu I i II wojny światowej oraz rekonstrukcje bitew, w tym tych z okresu Powstań Śląskich na 100-lecie wydarzenia! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 100-lecie Powstań Śląskich!