Rekonstrukcje bitew z okresu II wojny światowej na Śląskim Air, Piro & Moto Show. FAJERA!

  • Rekonstrukcje historyczne najsłynniejszych bitew.
  • Zabytkowy sprzęt wojskowy – w tym czołgi, armaty i wozy opancerzone.
  • Jedyna w Polsce poczta polowa Polskich Sił Zbrojnych.
  • Akrobacje lotnicze, samoloty wojskowe i helikoptery.
  • Ekspozycja sportowych aut i widowiskowe pokazy pirotechniczne.
  • Bilety rodzinne w sprzedaży!

Katowice, 6.06.2018 r.
Już wkrótce teren lotniska Katowice-Muchowiec zamieni się w prawdziwe pole bitew z okresu II wojny światowej. To wszystko za sprawą grup rekonstrukcji historycznej, które zapowiedziały swój udział w ŚląskimAir, Piro&Moto Show. FAJERA! Oprócz spektakularnych potyczek żołnierzy, goście będą mogli zobaczyć również ponad
70 jednostek historycznego sprzętu wojskowego, w tym jedyną w Polsce replikę niemieckiego czołguPzKpfw V Panther oraz czołg M4 Sherman – jeden z trzech w pełni sprawnych egzemplarzy znajdujących się w Polsce.

Może się wydawać, że każda inscenizacja bitwy została wielokrotnie odegrana, a wszyscy uczestnicy spotykają się ze sobą przynajmniej raz w tygodniu, aby przećwiczyć daną rolę. Tymczasem, wjedną inscenizację może być zaangażowanych nawet kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych, których członkowie wspólnie ustalają scenariusz działań i zazwyczaj realizują go… dopiero na miejscu! Całość poprzedza oczywiście odpowiednia odprawa, a poszczególni dowódcy pilnują, aby członkowie ich grupy postępowali zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Sprzęty oraz mundury wykorzystywane podczas takich inscenizacji kupowane są najczęściej na aukcjach internetowych lub wygrzebywane na targach staroci. Nie jest to najtańsze hobby. W zależności od odgrywanej postaci, uczestnicy inscenizacji muszą czasami zainwestować nawet kilka tysięcy złotych, aby kupić uniform, będący wierną repliką z okresu II wojny światowej. Niejednokrotnie członkowie grup historycznych, nie chcąc uszkodzić posiadanych przez siebie trofeów, zamiast pojawiać się na inscenizacjach w oryginalnych mundurach, szyją wierne kopie, a prawdziwe trzymają odpowiednio zabezpieczone.

Prawdziwych pasjonatów rekonstrukcji historycznych z okresu II wojny światowej zobaczymy już 16 czerwca na terenie lotniska Katowice-Muchowiec. W ramach FAJERY odbędą się aż dwie rekonstrukcje bitew, w których weźmie udział około stu uczestników. Widzowie będą mogli podziwiać inscenizację epizodu z operacji Market Garden oraz walk 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka. To jednak nie wszystko! Publiczność będzie mogła oglądać również sprzęt z tamtego okresu, w tym jedyną w Polsce replikę niemieckiego czołgu PzKpfw V Panther oraz czołg M4 Sherman. Nie zabraknie również czołgu T-34, kultowych Willysów, ciężkich motocykli Harley-Davidson WLA i M72. Co ciekawe, na miejscu będzie można odwiedzić także jedyną w Polsce polową pocztę Polskich Sił Zbrojnych i wysłać bliskim okolicznościową pocztówkę!

Oprócz rekonstrukcji historycznych na gości FAJERY czekać będą zapierające dech podniebne akrobacje w wykonaniu Artura Kielaka i Łukasza Czepieli, pokazy grup akrobatycznych oraz maszyny Sił Powietrznych. W Katowicach odbędzie się również wielkie pirotechniczne show i ekspozycja wyjątkowych samochodów.

FAJERA to także święto najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowane zostaną liczne warsztaty w podniebnym stylu. Podczas zajęć dzieci będą mogły nauczyć się, jak stworzyć samoloty z najprostszych materiałów, zaprojektować kartonowe wozyoraz wykonać latawce.

Lotnictwo, motoryzacja i fajerwerki! Pierwsza taka impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje śmigłowców i samolotów, szybkie samochody oraz efektowne pokazy pirotechniczne na finał! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 90-lecie lotniska Katowice-Muchowiec!