Widowiskowe pokazy pirotechniczne na Śląski Air, Piro & Moto Show. FAJERA!

  • Widowiskowe pirotechniczne show
  • Akrobacje lotnicze, wojskowe myśliwce i helikoptery
  • Ekspozycja samochodów
  • Bilety rodzinne w sprzedaży

Może się wydawać, że pokazem pirotechnicznym rządzi przypadek, a fajerwerki wystrzeliwują w niebo bez żadnego planu. Nic bardziej mylnego! Każde profesjonalne show planuje się z zegarmistrzowską precyzją,dzięki wykorzystaniu specjalnego komputerowego oprogramowania, które pozwala stworzyć zapierające dech widowisko. Nie inaczej będzie podczas FAJERY!

Na lotnisku Muchowiec w Katowicach nieprzeciętną kreatywność zaprezentują trzy drużyny. Pierwsza z nich – SUREX – to reprezentant Polski z ponad 25-letnim doświadczeniem. Ekipa prezentowała już swoje umiejętności w wielu miejscach na świecie, a nie tak dawno temu wróciła z Wietnamu, w którym pokazała azjatyckiej publiczności swój wyjątkowy program. Drugi zespół – MAKALU – pochodzi z Czech, a jego członkowie eksperymenty z pirotechniką rozpoczęli już w liceum chemicznym. Ostatnia drużyna – VilniausSaliutas to przedstawiciele Litwy, którzy na co dzień zajmują się realizacją pokazów m.in. dla federacji piłki nożnej swojego kraju.

Pirotechnika jest wielką pasją wszystkich trzech drużyn. Idealnie obrazuje to doświadczenie Czechów. Ekipa MAKALU poznała się w szkole średniej, którą każdy z członków wybrał ze względu na fascynację fajerwerkami. Już w liceum Martin, Karel i Lukas eksperymentowali z materiałami wybuchowymi, także poza szkolnym laboratorium. Pewnego razu przygotowali nawet show z okazji dni otwartych placówki. Niestety musiało ono zostać przerwane, ponieważ wentylacja nie radziła sobie z ilością wyprodukowanego dymu, a dyrektor miał problemy z prowadzeniem prezentacji dla odwiedzających rodziców! Teraz MAKALU to już oczywiście profesjonaliści, którzy oczarowują publiczność swoimi niebanalnymi pomysłami.

Spektakularność każdego show zależy w dużej mierze od ilości zużytych materiałów pirotechnicznych. Przy najmniejszych pokazach zużywa się około kilkudziesięciu kilogramów sztucznych ogni, a przy największych – nawet kilka ton. Podczas FAJERY każda ekipa wykorzysta pas 200m x 6m przestrzeni do ułożenia swoich ładunków, a więc pokazy będą bardzo widowiskowe – mówi Ryszard Suzdalewicz z SUREX. Na show nie składa się jednak tylko liczba materiałów wybuchowych, ale także m.in. jego kompozycja, korelacja między sztucznymi ogniami a muzyką, czy dobór i kolorystyka zastosowanych efektów. To wszystko już 16 czerwca będą mogli podziwiać goście FAJERY.

Pirotechniczne show to jednak jedynie część atrakcji!  Widzowie zobaczą także podniebne akrobacje w wykonaniu Artura Kielaka i Łukasza Czepieli, pokazy grup akrobatycznych oraz maszyny Sił Powietrznych. Nie zabraknie również przedstawicieli grup rekonstrukcji historycznej, którzy zaprezentują wyposażenie żołnierzy z okresu drugiej wojny światowej, a nawet przygotują rekonstrukcje bitew! Wielkie emocje czekają również na fanów motoryzacji, którzy będą mogli podziwiać ekspozycję samochodów. Śląskim akcentem podczas wydarzenia będzie występ Freli, czyli tria, które wykonuje światowe szlagiery w śląskiej gwarze.

FAJERA to także święto najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowane zostaną liczne warsztaty w podniebnym stylu.Podczas zajęć dzieci będą mogły nauczyć się, jak stworzyć samoloty z najprostszych materiałów, zaprojektować kartonowe wozyoraz wykonać latawce.

Lotnictwo, motoryzacja i fajerwerki! Pierwsza taka impreza na Śląsku, która poruszy niebo i ziemię. Akrobacje powietrzne w wykonaniu asów lotnictwa, statyczne ekspozycje śmigłowców i samolotów, szybkie samochody oraz efektowne pokazy pirotechniczne na finał! W jednym miejscu, w jednym czasie, dla wszystkich! Przyjdź i spędź niezapomniany dzień z głową w chmurach! Świętuj z nami 90-lecie lotniska Katowice-Muchowiec!